2026. június 22., hétfő

Érik a cukkini

 Sok sok cukkinit vetettem.Sima zöldet és sárgát is mert a gazdaboltba rábeszélt az eladó.A sárga még nem érik ami nem is baj elég a zölddel megküzdeni.Végül is azért vetettem sokat mert van 3 malac a felesleget megkapják.

Nagy nagy kedvencünk a rántott cukkini.Sokszor ugy csináltam hogy meghámoztam,karikáztam,besóztam ha lecsepegett bepaniroztam és tálcán lefagyasztottam majd bezacskóztam.Télen csak fagyosan a forró olajba kell dobni.

Aztán találtam egy receptet a facebookon szintén rántott cukkinihez.Hámozom,karikázom,beföttes üvegbe rakom.1 teáskanál só és 1 teáskanál ecetet rakok bele felengedem hideg vizzel,lezárom.Fazékba teszem felengedem vizzel és gyöngyözéstől számitva 30 percig dunsztolom.A vizbe hagyom kihülni majd mehet a polcra.(Forrás facebook Mariann éléskamrája oldal)


Aztán cukkinikrém

Kb 2 kg cukkinit felkockáztam.720mles tavalyi paradicsomlével felöntöttem.1 evőkanál só fél evőkanál édesitő vagy 1 evőkanál cukor.Ezt főztem kb 1 órát majd beledobtam 6-7 gerezd fokhagymát és 2 evőkanál ecetet.Ezzel még 10 percig főztem majd botmixerrel pépesitettem.Forrón üvegbe tettem és mehet a száraz dunsztba.Aki szeretne tehet bele izlés szerint borsot vagy bármilyen más fűszert.Kis üvegekbe töltöttem mert a nagy nem biztos hogy hamar elfogy.Kiváló tésztára is.

És ime a mai termés😂


Jövök még receptekkel....

2026. június 15., hétfő

Élet a tanyán

 Lassan 1 hónapja itt lakok mióta apu meghalt.A kert egész jól összeszedte magát.Van tök többféle,cukkini,paradicsom,paprika,,padlizsán,uborka,krumpli,zeller,cékla,zöldbab,lila és vöröshagyma,fűszernövények,csemegekukorica és az állatoknak takarmányrépa.Minden nap piszmogok benne valamit hol gazat szedek hol kapálok hol paradicsomot kötözök

Leszüreteltük az első cukkinit is rántott cukkini lett belőle.Újabban a panirt úgy csinálom hogy kb 200g natur joghurtot kikeverek 2 tojással,sóval,borssal és fokhagymával.Ebbe elöző este beteszem a húst másnap csak prezlibe forgatom és mehet az olajba.Cukkinit karikázom,sózom ha levet engedett leitatom róla a felesleget és ugy be a joghurtos masszába.
Aztán május 22 én betettem 40 tojást a keltetőbe ezek kalandosan de kikeltek azaz csak 14 db.Egy mamikától vettem keltetni nem kellett volna mert apu tyúkjaitól amit betettem a 13 ból 9 kikelt
A befőzés is halad.A meggyet és cseresznyét amit lehetett elraktam.Csináltam a hagyományos beföttet és lekvárokat is.Valamint ivolét is.Ami annyiból áll több vizet teszek a gyümölcshöz mikor beföttnek teszem el.A felesleges levet ivólés üvegbe teszem és mehet a spejzba.

Beallitottunk egy salgó polcot is mert ez kevés lesz,sőt még az is mert a savanyitás csak ezután jön.Valamint zöldbabot és cukkinit is üvegbe tervezek elrakni.

2026. május 30., szombat

Szezonja van : cseresznye

 Sok helyen érik a cseresznye és elég brutál ára van.1500-2000ft/kgos áron láttam sok helyen.A miénk még nem érik de az öcsém kapott egy kis ládával igy azt főztem be.Először megmosom aztán egy fazékba teszem és felöntöm vizzel hogy bőségesen ellepje.Ha több viz megy rá az nekem nem baj ami marad a végén azt hidegen megiszom.

Szóval alágyújtok és az első forralás után takarékra veszem és merem az üvegekbe.Cukrot nem teszek bele mert sajnos cukros vagyok.Télen amikor kinyitom egy kis folyékony édesitőt nyomok bele és finom ugy is.Az üvegek aljába egy nagyon pici szalicilt rakok majd a végén a tetejére is.Lezárom majd mehet a jó meleg pokrócok közé.Kb 2 nap alatt kihűlik akkor mehet a polcra.A mostani adagból 13 üveggel lett plusz nekem egy jó fél liter lé




2026. május 25., hétfő

Új életek a tanyán

 Papagájok után az egyik nagy kedvenceim a libák.Imádom őket.Apu is szerette a libákat de az utóbbi időben nem tartott nem tudott már utánuk szaladni.Mikor apu beteg volt gondoltam veszek pár libukát hátha jobban kijön majd az udvarra és gyönyörködik bennük.Sajnos már csak magamnak vehettem....

Lajosmizsére mentünk értük.3 májlibus és 1 pecsenyeliba.Nagyon aranyosak imádom őket nézni.Tartásukkal a célom hogy a tojásukat majd kikeltem.


2026. május 24., vasárnap

Tojásból lesz az élet

 Apu után maradt itt egy keltetőgép gondoltam elinditom.Utánanéztem alaposan hogyan kell működtetni. A tyukot tudom hogyan kell működtetni😂

Szóval szereztem 40 tojást és május 22 én beinditottam.Persze voltak bakik de meglátjuk mi lesz belőle.Szereztem kislibát is aminek nagyon örülök ma megyünk érte.Férjem biztos nem örül de én örülök helyette is😂



2026. május 19., kedd

Beindult az élet

 A kertben a 2 napos eső hatására beindult az élet.Sajnos a gaz is virgonc és marha szapora

Minden nap rengeteget kapálok.Most még minik a gazok de olyan sűrű mint a fű.Sajnos apukám akié ez a tanya itthagyott minket pár napja súlyos betegség után.Igy a kertet én csinálom,megnyugtat.

Sok sok minden van benne:krumpli,bab,hagymák,uborka,zeller,paradicsom,paprika,csemegekukorica és rengeteg tökféle mert abból az állatok is kapnak.Sőt marharépát is kapnak majd ha eredményesen kikel.Retek az nagyon szép minden reggel megeszek pár dbot





2026. május 2., szombat

Palántázzunk

 Idén mivel későn kezdtem a kertet kénytelen vagyok néhány palántát venni.Paradicsomot és padlizsánt magam nevelem azt nem kell venni.Paradicsom az még magától is kel ki a tanyán

Paprikát vettem 10-10dbot,zellert, korai paradicsomot és virágot

Brutál árak vannak és árkülönbségek is.Megéri mert ha nem vegyszerezed agyon akkor tudod mit eszel

Ami a lényeg még hogy a paradicsom,paprikát csak május közepe fagyosszentek után ültetjük ki a szabadba.